Mgławica Pelikan
Mgławica Pelikan - znana również jako IC 5070 oraz IC 5067 - obszar H II w konstelacji Łabędzia Cygnus. Mgławica ta znajduje się w odległości około 2000 lat świetlnych od Ziemi. Kształtem przypomina pelikana. Mgławica Pelikan znajduje się na dużym obszarze emisji mgławic w konstelacji Łabędzia, blisko gwiazdy Deneb. Miejsce gdzie należy szukać tego obiektu w odniesieniu do całego gwiazdobioru przedstawiłem na Fot.1.
Mgławicę tę odkrył Max Wolf na zdjęciu zrobionym 1 czerwca 1891 roku. Niezależnie odkrył ją Thomas Espin 8 lat później.
Mgławica Pelikan rozciąga się na około 30 lat świetlnych i znajduje się w odległości około 2000 lat świetlnych od Ziemi.
Obserwacje
03.05.2024, około godziny 23:30 - Katowice
warunki śródmiejsce, bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia światłem
Po zapadnięciu zmroku na niebie zaczęły pojawiać się dosyć gęste chmury, które skutecznie uniemożliwiły obserwacje. Już traciłem nadzieję, gdy około godziny 22:30 chmury zaczęły się powoli rozwiewać. Odkrywając coraz większe fragmenty nieba, rozbudziły we mnie nową nadzieję. Po niedługiej chwili niebo było już całkowicie czyste. Szybko rozłożyłem teleskop i skierowałem go w stronę interesujących mnie obiektów. Chociaż początek nocy nie napawał optymizmem, ostatecznie udało mi się zrealizować plany obserwacyjne. Ta noc pokazała mi raz jeszcze, jak kapryśna może być pogoda, ale też jak satysfakcjonujące potrafią być obserwacje nocnego nieba, gdy warunki dopisują - nawet jeśli są prowadzone pod miejskim niebem. Jeden z fotograficznych efektów tej nocy można zobaczyć poniżej, na Fot.2.
Swój charakterystyczny kształt, przypominający ptaka z długim dziobem i rozłożonymi skrzydłami, mgławica zawdzięcza ciemnym smugom pyłu, które kontrastują z jasnymi obszarami rozświetlonymi przez młode, gorące gwiazdy.
Mgławica Pelikan jest stosunkowo dynamicznym obiektem, więc już niedługo - w astronomicznej skali czasu - czyli za niewiele milionów lat mgławica straci swój kształt, gdyż rozmieszczenie gwiazd i gazu wyraźnie się zmieni.
Parametry fotografii 2:
- Canon EOS 60D
- sumaryczny czas ekspozycji: 15 minut (stackowane - 30x30s klatek light, dark, flat oraz bias)
- ISO: 1500
- teleskop w systemie Maksutowa (100/1400), ekspozycja w ognisku głównym
- zastosowano filtr, pozwalający na zmniejszenie wpływu sztucznego zanieczyszczenia światłem i świecenia atmosfery
- statyw: głowica paralaktyczna z prowadzeniem w osi rektascencji, wyjustowana metodą dryfową z wykorzystaniem sterownika własnej konstrukcji.
Literatura dodatkowa:
- Substyk M., Atlas nieba 2000.0, AstroCD, 2021, str. 22
- Seligman C., IC 5070, w: Celestial Atlas [dostęp 14.06.2024]
- Złoczewski K., Kosmos. Przewodnik obserwatora, Amermedia Sp. z o.o., 2013, str. 20-23
Marek Ples