Mgławica Tulipan
Mgławica Tulipan, znana również jako Sharpless 101, to rozległa mgławica emisyjna rozciągająca się w gwiazdozbiorze Łabędzia. Znajduje się ona około 8000 lat świetlnych od Ziemi w ramieniu Oriona Drogi Mlecznej i jest widoczna gołym okiem dla uważnych obserwatorów.
Charakterystyczną cechą tej mgławicy są jasne, czerwone obszary, które są wynikiem emisji światła przez wodór wzbudzony promieniowaniem ultrafioletowym z gorących, młodych gwiazd znajdujących się wewnątrz mgławicy. Te gwiazdy, w tym masywne gwiazdy typu O i B, emitują silne promieniowanie, które jonizuje wodór w otaczającym gazie. Zjonizowany wodór następnie rekombinuje, emitując światło o wyraźnie czerwonej barwie.
Oprócz jasnych, czerwonych obszarów, Mgławica Tulipan zawiera również ciemne pasma pyłu. Pył ten pochłania część światła z gwiazd, tworząc kontrastowe struktury, które nadają mgławicy jej charakterystyczny wygląd. W pobliżu Mgławicy Tulipan znajduje się także mikrokwazar Cygnus X-1, jeden z najbardziej znanych kandydatów na czarną dziurę w naszej galaktyce.
Jeśli jesteś miłośnikiem astronomii i szukasz nowego obiektu do obserwacji, Mgławica Tulipan jest zdecydowanie warta rozważenia. Jej piękno i złożoność z pewnością zachwycą każdego, kto ją zobaczy.
Obserwacje
13.06.2024, około godziny 23:00 - Katowice
warunki śródmiejsce, bardzo wysoki poziom zanieczyszczenia światłem
Mimo umiarkowanego zachmurzenia w ciągu dnia, wieczorem niebo się przetarło i umożliwiło kilkugodzinne obserwacje - szczególnie w pierwszej połowie nocy. Dzięki temu udało mi się zarejestrować Fot.1.
Przyglądając się tej pięknej mgławicy możemy zauważyć, iż rzeczywiście przypomina ona rozkwitający kwiat tulipana Tulipa sp. widziany z boku (Rys.1). Wewnątrz jest widocznych też wiele młodych i gorących gwiazd.
na podstawie: Schmeil O., Lehrbuch der Botanik für höhere Lehranstalten und die Hand des Lehrers, sowie für alle Freunde der Natur, 1906
Oprócz jasnych, czerwonych obszarów, Mgławica Tulipan zawiera również ciemne pasma pyłu. Pył ten pochłania część światła z gwiazd, tworząc kontrastowe struktury, które nadają mgławicy jej charakterystyczny wygląd.
Mgławica Tulipan jest obiektem badań naukowych ze względu na swoje unikalne właściwości fizyczne i związek z Cygnus X-1. Badania nad mgławicą pomagają lepiej zrozumieć procesy jonizacji w obszarach H II, dynamikę gazów międzygwiazdowych oraz interakcje pomiędzy młodymi, masywnymi gwiazdami a ich otoczeniem.
Mgławica Tulipan to niezwykły obiekt astronomiczny, który stanowi wyzwanie dla obserwatorów, ale jednocześnie nagradza ich niezwykłymi widokami i możliwością zrozumienia złożonych procesów zachodzących w naszej galaktyce. Dzięki nowoczesnym technikom obserwacyjnym i astrofotograficznym, możemy podziwiać jej piękno i badać jej tajemnice, przyczyniając się do postępu naszej wiedzy o kosmosie.
Parametry fotografii 1:
- Canon EOS 60D,
- sumaryczny czas ekspozycji: 15 minut (stack 30 klatek RAW po 30s, z wykorzystaniem odpowiedniej ilości klatek typu dark, bias i flat),
- ISO: 2000,
- Teleskop w systemie Maksutowa (100/1400), ekspozycja w ognisku głównym,
- statyw: głowica paralaktyczna z prowadzeniem w osi rektascencji, wyjustowana metodą dryfową z wykorzystaniem sterownika własnej konstrukcji.
Literatura dodatkowa:
- Złoczewski K., Kosmos. Przewodnik obserwatora, Amermedia Sp. z o.o., 2013
- Substyk M., Atlas nieba 2000.0, AstroCD, 2021
- Ridpath I., Gwiazdy i planety. Przewodnik Collinsa, MULTICO Oficyna Wydawnicza Sp. z o.o., 2010
Marek Ples