Morze Deszczów, księżycowe góry i kratery
Nasz Księżyc, będący jedynym naturalnym satelitą Ziemi, od zawsze wywierał olbrzymi wpływ na życie właściwie wszystkich organizmów. Z fizycznego i biologicznego punktu widzenia nieocenione jest stabilizujące działanie jego masy na oś obrotu Kuli Ziemskiej, bez czego nagłe i niewyobrażalnie drastyczne zmiany klimatu najprawdopodobniej nie pozwoliłyby w ogóle na rozwój życia. Dzięki grawitacyjnemu oddziaływaniu - czego widocznym efektem są obserwowalne gołym okiem zjawiska pływowe - uległo spowolnieniu do dzisiejszego poziomu także tempo obrotu Ziemi. Wreszcie, cykl księżycowy stanowi dla wielu organizmów podstawę regulacji rytmów biologicznych - znany jest choćby przykład koralowców Acropora palmata, które przystępują do rozmnażania zawsze o zmierzchu w trzy, cztery dni po pełni.
Dla człowieka Księżyc jako najbliższe ciało niebieskie - a także z powodu faktu, że glob ten posiada widoczne gołym okiem szczegóły powierzchni - od wieków miał wpływ na naszą kulturę i wyobraźnię. Wystarczy wspomnieć tutaj tradycyjne kalendarze wykorzystywane przez wyznawców wielu religii lub podział kalendarza gregoriańskiego na miesiące i tygodnie. Ma to znaczenie także w przypadku świąt w Kościele Rzymskokatolickim: Wielkanoc ma miejsce zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wiszący na niebie sierp w powszechnym wyobrażeniu kojarzy się z przeżywającymi swoje uczucie zakochanymi, natomiast pełnia została zawłaszczona przez mniej przyjemne zjawiska typu wilkołactwa, wampiryzmu itp.
Obserwacje naszego naturalnego satelity należą to niezbyt skomplikowanych i dostarczają bardzo dużo satysfakcji. Do podstawowych obserwacji nie są wymagane specjalistyczne przyrządy: całkowicie wystarczy lepsza lornetka, niewielki teleskop lub aparat fotograficzny z odpowiednim zoomem.
Obserwacja
kwiecień 2019, około godziny 23:00 - Zaborze
warunki podmiejskie, umiarkowany poziom zanieczyszczenia światłem
Poniższa fotografia została wykonana jako tzw. one shot, czyli powstała bez wykorzystania dodatkowych technik obrazowania, w szczególności bez stackowania. Dzięki temu jest ona zbliżona do obrazu, który każdy z nas może zaobserwować np. przez lornetkę. Zdjęcie przedstawia północną część tarczy Księżyca, a kierunki (N, S, E, W) podano z punktu widzenia obserwatora. Fotografię o większym polu widzenia wraz z opisem można znaleźć tutaj.
Morze Deszczów (A, Mare Imbrium) jest drugim największym morzem księżycowym i można je z łatwością zobaczyć gołym okiem. Na wschodzie sąsiaduje z nim mniejsze Morze Jasności (B, Mare Serenitatis), którego charakterystyczną cechą jest prawie okrągły kształt - średnica tego "akwenu" wynosi około 700km. Na południe od obu wspomnianych obszarów leży Morze Oparów (C, Mare Vaporum), natomiast poza pole widzenia częściowo wymyka się Morze Spokoju (D, Mare Tranquillitatis). Ku północy rozciąga się Morze Zimna (E, Mare Frigoris). Obszarami podobnymi do mórz, ale zwykle o mniejszych rozmiarach są zatoki i jeziora księżycowe. Przykładem pierwszych może być Zatoka Upałów (F, Sinus Aestuum), natomiast drugich Jeziora Snów (a, Lacus Somniorum) i Śmierci (b, Lacus Mortis).
Bardzo interesującym elementem księżycowego krajobrazu są oczywiście wzgórza i góry. Na przedstawionym zdjęciu możemy z łatwością zaobserwować łańcuchy górskie otaczające Morze Deszczów. Idąc od południa będą to Księżycowe Karpaty (α, Montes Carpatus), Apeniny (β, Montes Apeninus), Kaukaz (γ, Montes Caucasus), Alpy (δ, Montes Alpes) i Jura (ε, Montes Jura). W Alpach położony jest szczyt Mons Blanc (δ1) o wysokości około 3,6km. Nieco na północ można zobaczyć Dolinę Alpejską (δ2, Vallis Alpes), która w środkowych rejonach osiąga szerokość około 10km.
W oczy rzucają się także kratery uderzeniowe. Jedną z piękniejszych formacji tego typu jest Kopernik (1, Copernicus), leżący we wschodniej części Oceanu Burz (Oceanus Procellarum, w większości poza polem widzenia fotografii). Średnica dna krateru wynosi około 46km, a szerokość jego wału około 22km. Wysokość zewnętrzna samego wału wynosi nieco ponad 1km, wewnętrzna zaś - ponad trzy razy tyle. Zewnętrzne zbocza krateru nachylone są łagodnie. Pozostałe zaznaczone kratery to: Gay-Lussac (2), Eratostenes (3), Archimedes (4), Autolycus (5), Aristillus (6), Timocharis (7), Lambert (8), Pytheas (9), Platon (10), Aristoteles (11) i Eudoxus (12).
Opisałem tu jedynie małą część ze wszystkich niesamowicie ciekawych struktur, które można zaobserwować przy wykorzystaniu łatwo dostępnego sprzętu. A przecież fotografia przedstawia tylko niewielki fragment tarczy Księżyca. Polecam więc, aby którejś księżycowej nocy zwrócić głowę w kierunku naszego naturalnego satelity. Wspomnę jeszcze, że najłatwiej jest obserwować szczegóły ukształtowania powierzchni Srebrnego Globu w fazie sierpa, w pobliżu linii terminatora. Dlaczego? Myślę, że sami sobie już Państwo odpowiedzą na to pytanie.
Parametry fotografii 1:
- czas ekspozycji: 1/320s
- ISO: 800
- obiektyw: typu zoom (wykorzystano fmax=250mm)
- przesłona: f/4 (najmniejsza możliwa w przypadku wykorzystanego obiektywu)
- statyw: lekki, fotograficzny.
Marek Ples