Świecące masło orzechowe
Poniższy artykuł został opublikowany pierwotnie w czasopiśmie Antocyjan (1/2017):

Zaskakujące właściwości
John Harvey Kellogg, amerykański lekarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku jest przez wielu uważany za jednego z ważniejszych wynalazców tamtych czasów. Wraz z bratem Willem Keithem Kelloggiem wynalazł bowiem sposób produkcji płatków kukurydzianych i masła orzechowego [1]. Oba produkty zrewolucjonizowały zwyczaje żywieniowe ówczesnych amerykanów.
Masło orzechowe, jak wiemy, jest wyrobem spożywczy produkowanym z orzeszków ziemnych będących nasionami orzachy podziemnej Arachis hypogaea. Roślina nazywana także orzechem ziemnym należy do rodziny bobowatych Fabaceae. Mimo, że powszechnie nazywane orzeszkami, to owoce orzachy są właściwie strąkami, zawierającymi od jednego do czterech nasion o dużej zawartości oleju arachidowego. Pewną ciekawostką może być tu fakt, że mimo iż kwiaty tej rośliny powstają i są zapylane oczywiście nad ziemią, to po zapłodnieniu ich dna kwiatowe się wydłużają i wpychają powstające strąki pod ziemię, gdzie dojrzewają [2].
Masło orzechowe jest szczególnie popularne w kuchni amerykańskiej i holenderskiej. Wykorzystuje się je jako smarowidło do kanapek, ale jest też składnikiem wielu wypieków [3].
Masło orzechowe jest smaczne, ale także sycące. Zawiera duże ilości białka, błonnika, witamin oraz mikro- i makroelementów. Jak się przekonamy za chwilę, produkt ten wykazuje też inną, bardzo interesującą cechę.
Doświadczenie
W doświadczeniu można wykorzystać dowolne masło orzechowe, zarówno gładkie, jak i z kawałkami orzechów. Fot.1 przedstawia słoik masła, które ja użyłem w prezentowanym doświadczeniu.
Masło ma zwięzłą konsystencję, jest lekko wilgotne. Przy świetle dziennym ma barwę jasnobrązową (Fot.2).
Spróbujmy się jednak powstrzymać przed natychmiastowym spożyciem smakołyku i zaciemnijmy pomieszczenie, naświetlając jednocześnie masło za pomocą światła ultrafioletowego. Można też użyć niebieskiego wskaźnika laserowego. Naświetlanie mocnym światłem białym daje gorsze rezultaty niż światło UV.
Po wyłączeniu światła UV można zaobserwować, że masło jeszcze przez kilka sekund jarzy się wyraźnie widocznym blaskiem o barwie zielonej (Fot.3). Przydatne jest wcześniejsze przyzwyczajenie oczu do ciemności.
Opisany efekt jest naprawdę interesujący i widzowie często są zaskoczeni widokiem świecącego masła.
Po doświadczeniu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pozostałą część masła wykorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem.
Wyjaśnienie
Zjawisko, jakie możemy tu zaobserwować w przypadku masła orzechowego nazywamy fosforescencją. Polega ono na wypromieniowaniu z pewnym opóźnieniem energii pochłoniętej w postaci światła. Fosforescencja różni się od fluorescencji tym, że w przypadku tej drugiej emisja promieniowania ustaje praktycznie natychmiast (czas rzędu 10-8s) po ustaniu czynnika wzbudzającego.
Cząstka występuje przez większość czasu w stanie o najniższej energii, nazywanym stanem podstawowym. Po pochłonięciu światła o odpowiednio dużej energii, np. światła UV, może ona przejść do stanu o wyższej energii. Jest to jednak sytuacja nietrwała i po pewnym czasie cząstka musi przejść z powrotem do stanu podstawowego. Różnica energii zostaje wtedy oddana do otoczenia, np. w formie promieniowania. Mamy tu też do czynienia z tak zwanym przesunięciem Stokesa – promieniowanie emitowane ma zwykle większą długość fali niż wzbudzające. Jest to spowodowane stratą części energii wzbudzenia powstałą na skutek np. drgań termicznych cząstek [4].
Opóźnienie emisji światła w przypadku fosforescencji wynika z faktu, że dochodzi tu do przejścia promienistego między stanami o różnej multipletowości. Przejście takie jest powolne, ponieważ prawdopodobieństwo jego zajścia jest stosunkowo niskie.
Wiele substancji wykazuje fosforescencję. Jedną z nich jest tzw. świecący cukierek otrzymywany przez stopienie mieszaniny cukrów z mleczanem etakrydyny czyli rywanolem C18H21N3O4 [5].
Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie konkretne substancje zawarte w maśle orzechowym sprawiają, że możemy w tym przypadku zaobserwować fosforescencję. Wiadomo jednak, że są to substancje naturalne, nie będące sztucznymi dodatkami. Podobne właściwości wykazują inne produkty powstałe na bazie np. migdałów. Najprawdopodobniej ważną rolę grają tu związki fenolowe [6].
Literatura:
- [1] Masło orzechowe, w serwisie: http://www.wiatrak.nl, dostępne online: http://www.wiatrak.nl/10525/maslo-orzechowe, [dostęp: 21.01.17] powrót
- [2] Strasburger E., Noll F., Schenck H., Schimper A.F.W., Botanika, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1972, str. 862 powrót
- [3] Kołożyn-Krajewska D., Sikora T., Poradnictwo przy sprzedaży, w: Towaroznawstwo żywności, Wyd. VII, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, 2007, str. 130 powrót
- [4] Gispert J.R., Coordination Chemistry, Wiley-VCH, 2008, str. 483 powrót
- [5] Ples M., Świecący cukierek, w serwisie: weirdscience.eu, dostępne online: http://weirdscience.eu/%C5%9Awiec%C4%85cy%20cukierek.html, [dostęp: 21.01.2017] powrót
- [6] Keartes S., Why does peanut butter glow in the dark?, w serwisie: http://nerdist.com, dostępne online: http://nerdist.com/why-does-peanut-butter-glow-in-the-dark/, [dostęp: 21.01.17] powrót
Wszystkie zdjęcia pochodzą od Autora.
Marek Ples