C∕2020 F3 (NEOWISE)
Mimo, że tematyką związaną z astronomią interesuję się właściwie od dzieciństwa, to jakoś nie miałem nigdy sposobności obserwacji komet gołym okiem. Są one możliwe jedynie w przypadku jasnych obiektów tego rodzaju. Tak było aż do tego roku, kiedy na naszym niebie zawitała niespodziewanie piękna kometa posiadająca oznaczenie kodowe C/2020 F3 (NEOWISE).
Wspomniany obiekt należy do klasy komet długookresowych, ponieważ jej okres orbitalny wynosi 6912 ± 9 lat - i za właśnie tyle lat możemy się spodziewać jej powrotu [1]. Została odkryta 27 marca 2020 roku - a więc niedługo przez tym, kiedy mogliśmy ją obserwować gołym okiem - za pomocą teleskopu kosmicznego Neowise [2].
Aby uzmysłowić sobie z jak dalekich rubieży naszego Układu Słonecznego przybyła do nas ta kometa, warto spojrzeć na poniższy rysunek:
Orbita omawianego obiektu - podobnie jak wszystkich komet - jest silnie wydłużoną elipsą o dużym nachyleniu w stosunku do ekliptyki i płaszczyzny orbit wszystkich planet naszego Układu. Półoś wielka jej orbity wynosi około 363 jednostki astronomiczne, podczas gdy ta sama wartość dla orbity Neptuna opiewa jedynie na nieco więcej niż 30 jednostek astronomicznych.
Obserwacja
14.07.2020, około godziny 23:00 - Jaworzno, ogród
warunki miejskie, wysoki poziom zanieczyszczenia światłem
Kometa w lipcu była widoczna stosunkowo nisko nad północnym horyzontem. Na zdjęciu możemy zobaczyć piękną komę wokół jądra komety, a także wspaniały warkocz gazowo-pyłowy. Warkocz ze zrozumiałych powodów jest zawsze zwrócony w kierunku od Słońca
Fotografia została wykonana jako tzw. one shot, czyli powstała bez wykorzystania dodatkowych technik obrazowania, w szczególności bez stackowania. Dzięki temu jest ona zbliżona do obrazu, który każdy z nas może zaobserwować np. przez mocną lornetkę.
Wzajemne położenie ciał niebieskich czasem łatwiej sobie uzmysłowić na podstawie animacji:

Parametry fotografii 1:
- czas ekspozycji: 5s
- ISO: 2500
- obiektyw: typu zoom (wykorzystano fmax=250mm)
- przesłona: f/4 (najmniejsza możliwa w przypadku wykorzystanego obiektywu)
- statyw: lekki, fotograficzny.
Marek Ples